Jak oszczędzać na praniu?

Do kosztów utrzymania domu z pewnością zaliczmy energię elektryczna, gdyby podzielić zużycie na sektory, to wyodrębniamy ogrzewanie, chłodzenie, oświetlenie, rozrywkę oraz prąd wykorzystywany do gotowania i prac np. w ogrodzie.

Lodówka odpowiedzialna jest za chłodzenie, niewielu z nas ma w domu klimatyzację ale firmy i biurowce muszą już urządzenia klimatyczne wliczać w koszty. Gospodarstwa domowe całość rachunku traktują jako jedno, dopiero kiedy chcemy oszczędzać na prądzie zastanawiamy się, na co idzie najwięcej kilowatów, jakie urządzenia, a może zachowania sprawiają, że nasz rachunek za energię jest tak wysoki. Dlatego dzisiaj na portalu energii w twoim domu sprawdzimy ile prądu pobiera pralka i jak sprawić aby oszczędzać na praniu.

Najwięcej prądu idzie na..

  • Ogrzewanie wody.Niektóre plamy nie dopiorą się w zimnej wodzie, ale im wyższa temperatura prania tym więcej energii zużywanej przez pranie idzie tylko do podgrzewania wody. Więc można oszczędzać po prostu zmieniając ustawienia temperatury. To nawet 150 zł w rok jeśli będziemy prać w prawie  zimnej wodzie.
  • Nieskuteczne podkładki. Non-Energy Star, to wynalazek zza oceanu, ten śmieszny gadżet ma sprawić, że pralka może prać w mniejszej ilości wody, a przez co nie zwiększa poboru energii.
  • Większość pralek pozbywa się dużych ilości wody z ubrania, dzięki czemu pranie suszy się krócej. Wirowanie to ostatni etap prania, jeśli zmniejszymy liczbę obrotów możemy skutecznie obniżyć pobór energii.

Inne metody oszczędzania energii

Tyle o samym praniu, a pralka. Wybierając pralkę o klasę energetyczną wyższą od tej co mamy obecnie możemy zyskać nawet o 20% mniejszy pobór energii. Jeśli nasz obecny model pobiera rocznie 380 kWh, to kupując nowy, oszczędniejszy, rocznie oszczędzamy 78 kWh. W przeliczeniu jest to prawie 50 złotych, jeśli przyjmiemy, że brutto cen energii to 60 groszy.

Nie prać a płukać, program płukanie nie ogrzewa wody, nie wymaga środków piorących, poza płynem do płukania. Trwa od 10 do 20 minut, a efektem jest odświeżenie ubrań. Do dobra alternatywa jeśli nasza pralka nie posiada krótkich programów.

Zmiana dostawcy energii, aby płacić mniej za prąd w ogóle, nie tylko za pranie. Po przejściu do innego operatora, uzyskamy niższą cenę za energię elektryczną, przez co cały rachunek za prąd będzie niższy, a my bardziej uśmiechnięci.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s