Jak dobrać bezpiecznik główny

Wartość wyłącznika głównego musi spełniać kilka wymagań. Nie powinien być zbyt wysoki, aby uniknąć zbędnej straty energii elektrycznej nie może być też zbyt niski, aby uniknąć częstych przerw, zatorów i związanych w tym “wypadnięć” wyłącznika.

Wartość głównego wyłącznika odpowiada maksymalnej możliwej energii elektrycznej jak może być pobierana w domu: im jego wartość jest wyższa, tym więcej można używać urządzeń elektrycznych w tym samym czasie, ale to też wyższe  opłaty za zarezerwowaną mocy.

Jaka jest moc  głównego wyłącznika?

Pobór mocy głównego wyłącznika jest wyrażona w kilowatoamperach (kVA) lub kilowatach (kW). Obie jednostki są tej samej wielkości (1 kVA = 1kW), ale amper służy do wyrażania mocy pozornej zasilania elektrycznego, za to wat jest jednostką realnej mocy. Określenie mocy głównego wyłącznika jest ilość zużywanej energii na jednostkę czasu, tj. zdolność okablowania w domu, aby utrzymać jednocześnie pracujących kilka urządzeń.

Moc elektryczna (kVA lub kW) należy odróżnić od zużycia energii elektrycznej (kWh). Na przykład, suszarka ma pobór mocy 2000 W w zależności od jego pełnego funkcjonowania w ciągu 1 godziny. Moc urządzenia mogą być wysoka, ale jeśli urządzenie jest rzadko używane, jego zużycie będzie niskie.

Podobnie,  konieczne jest rozróżnienie pomiędzy:

 • Górne zasilanie – jest to granica energii elektrycznej do domu, które są przypisane przez dystrybutora energii elektrycznej OSD.
 • Pobór mocy głównego wyłącznika – jest to maksymalna moc jaką zniesie bezpiecznik zanim się przepali.

Prawidłowa wartość głównego wyłącznika

Jednym ze sposobów, aby ustalić odpowiednią wartość głównego wyłącznika w domu jest, obliczyć całkowitą moc swoich urządzeń, które wykorzystujemy jednocześnie. Nie chodzi tu tylko o  zwykły sprzęt (lodówka, telewizor, zmywarka i pralka). Nie należy również zapominać o oświetleniu i ewentualnie zasileniu kotła elektrycznego, grzałki na wodę i klimatyzacji. Wystarczy zsumować moc wszystkich tych urządzeń. Drugi sposób na to , aby ustalić odpowiednią wartość głównego wyłącznika jest to oszacowane na podstawie ładunku elektrycznego. (większa moc dla gospodarstw domowych, które podgrzewają wodę lub prąd nagrzewa).

Jak obliczyć prawidłową wartość głównego wyłącznika , aby się dowiedzieć zobacz kalkulator energii.

Jak określić aktualną wartość głównego wyłącznika

Najprostszym sposobem jest zajrzeć do rachunku za elektryczność, tam znajduje się moc przyłączenia. W przypadku przeprowadzki do nowego mieszkania warto sprawdzić czy będzie miało ono taki sam standard elektryczny. Wprowadzenie się i korzystanie z takiej samej ilości urządzeń, przy mniejszej mocy może doprowadzić do uszkodzenia instalacji.

Główny wyłącznik

Pobór mocy głównego wyłącznika może poruszać się w następujących nominałach:

Jak wybrać główny wyłącznik
Charakterystyka mieszkania Dla MCB Przybliżony odpowiednie wejście
 • Małe i średnie mieszkania
 • Ogrzewanie, gotowanie i gaz do ogrzewania wody
 • Działanie tradycyjnych urządzeń elektrycznych
zrobić 1×25 A

zrobić 3×10 A

5,7 kW

6,9  kW

 • Większe mieszkanie, dom przy zasilaniu trójfazowym
 • Ogrzewanie gazowe i gotowania
 • Ogrzewanie wody, urządzeń normalna praca
3x16A 11 kW
 • Dom przy zasilaniu trójfazowym
 • ogrzewanie gazowe
 • Ogrzewanie wody, gotowanie, normalne obciążenia ruchu
3x20A

3x25A

13,8 kW

17,3 kW

W pełni zelektryfikowana AGD, duże obszary ponad 150 m² 3x32A ———–

Małe zużycie energii elektrycznej, niski pobór mocy

Wyłącznik 1x25A to maksymalna możliwa wartość gospodarstw domowych, z zasilaniem jednofazowym. Miesięczna cena zarezerwowanej mocy dla tego typu wyłączników jest różna, w zależności od dystrybutora, zwykle od 3 do 6 złotych.  Od 2017 u wszystkich równo ma wynosić 8 złotych brutto. Opłata przejściowa nie będzie już dla gospodarstw domowych ujmowana według zużycia.

Wyłącznik 3×16: Najczęstszym wariantem

Ten typ wyłącznika pasuje do większych mieszkań i domów, w których energia elektryczna jest wykorzystywana do uruchomienia konwencjonalnych urządzeń, takich jak profesjonalny i własnym bojler elektryczny. Jednakże, jeśli używasz elektryczności do gotowania (kuchenka indukcyjna), może to być niewystarczający wyłącznik. Bardziej odpowiedni rodzaj dla ciebie będzie bezpiecznik o wartości 3×20 lub 3×25.

W pełni zelektryfikowane gospodarstwo domowe: wyłącznik 3x32A

Domy i duże mieszkania, które wykorzystują energię elektryczną do ogrzewania, podgrzewania wody, gotowania i mieszka w nich dużo osób, które zazwyczaj mają wysokie zużycie. Dla gospodarstw domowych korzystających z tzw: “ciężkich” narzędzi o wysokim zużyciu energii elektrycznej lub w przypadku domów z udogodnień, takich jak basen i klimatyzację.

Jak wymienić główny wyłącznik

Jeśli właśnie przeniosłeś się do nowego mieszkania, albo dobudowałeś piętro czy wymieniłeś pewne urządzenia i uważasz, że obecna wartość głównego wyłącznika nie jest wystarczająca. To można łatwo zwiększyć wartość wyłączników i wymień stary bezpiecznik na nowy. W takim przypadku należy skontaktować się z wyspecjalizowaną firmę lub elektrykiem, który może pomóc w wyborze mocy dokonując przeglądu miejsc  próbek ewentualnie doradzić. Formalności związane z tym musisz zgłosić do dystrybutora i sprzedawcy.

Można również skontaktować się z infolinią. Generalnie, prośba o to by zażądać, aby zwiększyć ilość amperów, jest w naszym interesie. Za każdy dodatkowy amper ponad limit  naliczana jet opłata, widać to na rachunku z odczytu licznika. Jest to też sygnał, że mamy do czynienia z  uszkodzeniem miernika. Po złożeniu wniosku do dostawcy, ten  wysyła swoją ekipę,  która miernik bada. Nie róbmy niczego na sami, aby uniknąć podejrzeń o manipulację urządzeniem pomiarowym.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s