cena kWh

Wystarczy działka, a dom sfinansuje się sam? Niestety już nie!

Brak zdolności kredytowej to nie problem, wystarczy działka budowlana a dom sfinansuje się sam. Pod takim hasłem BOŚ Bank promuje program „SAMOspłacający się dom”.

Program ten mimo że początkowo brzmi jak żart jest zupełnie realny, a wszystko dzięki ekranom fotowoltaicznym, które nie dość, że dostarczają energię dla domu to jeszcze pozwalają na spłatę kredytu. Dodatkowym atutem domu ma być system energooszczędny, wyposażony w kolektory słoneczne, pompy ciepła oraz energooszczędny sprzęt AGD, co pomaga oszacować jak obliczyć rachunek za prąd.

Jak wynika ze wstępnych analiz aby wybudować dom o powierzchni 92 m2 z wykończeniem i wyposażeniem

w AGD konieczne jest posiadanie kwoty ok. 240 tys. zł co przekłada się na ratę miesięczną w wysokości 1300 zł. Jeśli dodamy do tego instalacje fotowoltaiczną 40 kW oraz ekologiczny system grzewczy to koszt naszego domu wzrośnie do ok. 560 tys. zł natomiast rata do 3060 zł (kredyt na 25 lat o marży 1,5 pp.). Średni miesięczny przychód ze sprzedaży nadwyżki energii wraz z oszczędnościami jakie płyną z utrzymania energooszczędnego domu wynosi ok. 3660 zł i przekracza ratę kredytu o 600 zł.

Trzy kroki w procesie inwestycyjnym.

– Klient wybiera jeden z sześciu projektów

– Wskazuje lokalizacje dla inwestycji

– Podpisuje przygotowane dokumenty

Po spełnieniu trzech powyższych kroków inwestycja jest realizowana.

Zatem gdzie kryje się haczyk ?

Instalacje fotowoltaiczne o tak dużej mocy wymagają zagospodarowania powierzchni 700-900 m2 a cała działka powinna wynosić ok. 2000 m2. Należy wziąć pod uwagę fakt iż działki budowlane o takiej powierzchni są trudno dostępne, dlatego też będziemy zmuszeni szukać ich poza miastem.

Projekt „SAMOspłacający się dom” będzie dostępny po uchwaleniu ustawy o odnawialnych źródłach energii, która wchodzi w skład pakietu energetycznego, natomiast pakiet ten ugrzązł na etapie finalizacji ustaleń międzyresortowych bez których sprzedaż energii jest niemożliwa.

Ostatnia wersja ustawy OZE gwarantowała stałą obligatoryjną cenę odkupu energii przez 15 lat

Kto za to zapłaci ?

Polska w ramach pakietu klimatycznego zobowiązała się zwiększyć udziały OZE w stosunku 15 proc. do zużytej energii. Jednak obecna wersja ustawy niweczy taki model zakupowy. Nie ma już  zobowiązania państwa wobec prosumentów i wytwórców, obecnie mogą oni za zasadzie 0,7 i 0,8 wybrać energię jaką odprowadzili do sieci. Więcej o zmianach czytaj na portalu EnergiaDirect.pl gdzie najtańszy prąd.

Celem organizatorów projektu była budowa 100 tys. domów w ciągu 5 lat. To przełoży się na stworzenie 50 tys. miejsc pracy a tym samym inwestycję rzędu 50 mld zł. Program zwiększy wzrost gospodarczy o 1 pp. rocznie. A tak jedna ustawa popsuła wszystko.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s