Jak oszczędzać na energii elektrycznej

Hanna i Jan to młodzi ludzie, którzy są dokładnie obliczeni. Zapisują każdy krok ich budżetu finansowego, który jest bardzo napięty, więc nie mają innego wyboru, jak zapisywać wydatki.

Prąd to wydatek ale aż taki?

Ile może na prąd wydawać młoda para mieszkająca w mały mieszkaniu. Hanna 24 lat, studentka na Wydziale Filozoficznym w Pardubicach, pracuje w niepełnym wymiarze czasu pracy jako urzędnik,  Jan Hencl, 26 lat – inżynier IT.

Konto młodej pary

Partnerzy Hanna i Jan płacą rocznie zaliczek ponad 9 tysięcy złotych na energię elektryczną. Wydaje im się to dużo jak na małe mieszkanie i obecność dwóch osób. Dlatego sporządzili listę, jakich sprzętów używali w miesiącu.

Rachunek elektryczny

urządzenie  czas korzystania (raz w tygodniu) koszty energii elektrycznej (rocznie)

 mikrofala           1 godzina           165 PLN

 czajnik 1,5 litra wody dziennie 285 PLN

 lodówka             nadal w eksploatacji     1170 PLN

 pralka  trzy razy w tygodniu     655 PLN

 komputer stacjonarny z monitorem LCD            55 godzin           1760 PLN

 notatnik             60 godzin           825 PLN

 Dźwięk – Home Theater              60 godzin           PLN 360 PLN

 Wi-Fi    nadal w eksploatacji     270 PLN

 odkurzacz          pół godziny       210 PLN

 światła  4 lampy energooszczędnych 15-20 W   4 Zwykłe 30-60 W           1260 PLN

 pralka  4 cykle w tygodniu         780 PLN

inne małe urządzenia (żelazko, suszarka do włosów, blender, mikser, toster, drukarki)                             200 PLN

                                                                                                               W sumie 4,530 PLN

Zużycie energii elektrycznej

Do jakich wniosków doszła nasza para. Otóż największym problemem okazał się komputer stacjonarny w gospodarstwie domowym. Ujawnił to mini licznik, jaki był podłączony do urządzenia w tygodniu. Hanka i włączają komputer wraz z systemem audio. Jan pracuje a Hanka słucha muzyki i oddaje się pracy domowej, para dodatkowo w tym czasie ogląda telewizję, chciał to może złe słowo, po prostu lubią jak w jak coś do nich mówi. Wieczorem po zakończeniu obowiązków oglądają jakiś film.

Tak więc komputer jest włączony, ponad osiem godzin dziennie za co rocznie płacą ponad 1500 złotych. Ponadto, system audio, działa 15 -20 godziny na dobę w trybie stand-by, resztę czasu faktycznie wykonuje swoją pracę.

Lodówka jest uporządkowana, a reszta

Jan i Hanna lubią gotować. Na kuchence gazowej gotują zawsze od pokrywką takie przygotowanie żywności oszczędza energię. Tak gotują sześć razy w tygodniu, ale w piecu elektrycznym potrawy przygotowane były rzadko. Mikrofala uruchamiana jest tylko do ogrzewania.

W lodówce każda żywność ma swoje miejsce, tym samym drzwi pozostają otwarte na krótko. Jan, nie wykazuje typowych cechy męskich i nie “zagląda do lodówki, tylko po to aby sprawdzić co w niej jest. Produkty przechowywane są w pojemnikach z tworzywa sztucznego, także w zamrażarce. Co pomaga rozmrozić lodówkę dwa razy w roku i oszczędza energię.

Mankamentem jest jednak lokalizacja, tuż obok kaloryfera i okna . “Wiemy, że nie jest to w porządku, ale tak naprawdę nie ma innego miejsca na lodówkę,” mówi Hania.

Nasza gospodyni zmywa naczynia w zmywarce co drugi dzień. Jeśli resztki na naczyniach są zbyt suche, uruchamia najwyższy program, brudne naczynia, myte są zawsze w 75 ° C. Dodatkowo uruchamiany jest program płukania ręcznego, wszystko dla efektu.

Ubrania są prane częściej w 40 ° C, Jan mówi, że za często. Czarne ubrania, koszule i  delikatne bluzki Hanki w wieku zaledwie 30 ° C. Mała ilość ubrań sprawia, że Hanka musi prać je częściej i w małej ilości, co jest bardo nieefektywne uruchomić pralkę dla trzech czy czterech ubrań. Ale ręczne pranie też ma wady, pranie nie wyschnie bo nagromadzona woda to utrudnia, pralka nie ma funkcji osobnego wirowania. „W mieszkaniu nie ma miejsca na wieszanie, dlatego nie mogę sobie pozwolić na ręcznie pranie, które schnie 3-4 dni” – dodaje.

Zasłony i grzejnik

Zasłony  nad grzejnikami i fotel , który stoi przed jednym z nich. Hanna znowu zgania na małe mieszkanie, ale dobrze, że nie wykorzystują do ogrzewania.

Możesz zaoszczędzić nawet 38%

Podczas ośmiogodzinnej pracy komputera Jan robi przerwy, od pięciu do trzydziestu minut komputer jest nadal uruchomiony. Dopiero przejście do trybu oszczędzania energii w pozwala na oszczędności. Jan nigdy nie wymieniał dysku, płyty, procesora czy karty. Zainwestował w sprzęt 6 lat temu, co kosztowało go prawie trzy wypłaty. Urządzenie świetnie się spisuje, ale technologia wykonania nie jest energooszczędna.

Oszczędzanie w tysiącach

Para nigdy nie interesowała się ofertami na prąd, nigdy nie rozważali zmiany sprzedawcy energii. Słyszeli o tym, ale uciążliwy proces ich od tego skutecznie odwiódł. Okazuje się, że wystarczy 30 dni i zmiana sprzedawcy energii jest możliwa, wystarczy podpisać umowę i odczekać (jeśli wymaga tego poprzednia umowa) czasu wypowiedzenia. Zmiana jest darmowa, a przy obniżce 0,02 złotego, Hanna i Jan zaoszczędzą nawet 700 złotych na prądzie.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s