żarówki led

Wymiana oświetlenia

Nie będę tłumaczyć jak wymienić żarówkę, ale jak i czy warto przeprowadzić zmianę oświetlenia z starych żarówek na nowoczesne oświetlenie LED.

Gdzie opłaci się wymiana?

Obowiązuje tyko jedna sztandarowa zasada,  żarówki wymieniasz w tych pomieszczeniach, w których przebywasz najczęściej. Średnio zakup oszczędnego oświetlenia wypłaca się po 10 miesiącach ale są pomieszczenia, których inwestycja ta nigdy się nie zwróci.  Aby cenić czy inwestycja jest intratna należy więc wiedzieć ile czasu korzystasz ze światła sztucznego i za ile zakupisz nowe żarówki. Nowe oświetlenie nie zawsze spełnia oczekiwania, ale jeśli przyłożysz się do zakupu to nie tylko zaoszczędzisz ale nie odczujesz zmiany.

Ile lumenów wybrać?

Stare żarówki nie były określane co do wydajności świetlnej, za to żarówki LED jak i inne nowoczesne typy żarówek, świecą większą ilością lumenów i oznaczenie o ilości produkowanego przez nie światła musi znaleźć się na opakowaniu. Zaletą oświetlenia LED jest to, że światło nie oddaje ciepła, oczywiście, że żarówka będzie gorąca po skończonej pracy, ale energia elektryczna pobierana prawie w całości przetwarzana jest na światło a nie ciepło.  Wracając do lumenów, lumen (lm) to moc strumienia świetlnego z jakim świeci żarówka.  Dokonując wymiany warto przeliczyć  ile lumenów przypada na wat.

Jaki typ gwintu

Kiedyś zakup żarówki był o wiele prostszy, nie trzeb było znać tych wszystkich nowoczesnych oznaczeń. A teraz, bez wiedzy o tym jaki gwint posiada stara żarówka możemy dokonać złego zakupu.  Tradycyjne żarówki to  gwint o rozmiarach E27 – szeroki i E14 – wąski, dalej wyróżniamy gwint G9, G4, GU10, MR11, MR16.

Barwa światła

Jasna barwa żarówki LED jest specyficzna, dlatego po wyminie oświetlenia mamy wrażenie, że żarówka nie oświetla całości pomieszczenia. Jednak to nie barwa światła  o tym decyduje a kąt padania. Starajmy się wybierać ten największy jaki jest dostępny, a na pewno nie niższy niż 280 stopni.  Zimne światło, które barwą przybliżone jest do niebieskiego pojawia się w temperaturze powyżej 5 000K. Ten rodzaj barwy stosowany jest w biurach, salach wykładowych, gabinetach. Światło o tej temperaturze sprawia, że widziane przez nas barwy nie odbiegają od rzeczywistych, dodatkowo światło to nie męczy oczu i nie wpływa negatywnie na osoby przebywające w pomieszczeniu, gdyż barwą przypomina światło słoneczne, które posiada temperaturę 5 500K. Światło chłodne o lekko oliwkowym odcieniu, jego temperatura wynosi 3 500 – 4 000K. Stosowane do miejscach rzadko przebywamy takich jak klatki schodowe czy piwnice. Ciepła barwa światła pojawia się w temperaturze 3 000 – 3 200K, ten rodzaj światła pożądany jest w sypialni, gdyż nie pobudza tak jak światło zimne, dobrze sprawdzi się też w miejscach przeznaczonych na wypoczynek.

Moc żarówki

Ilość watów będzie wyznacznikiem do tego ile zapłacisz za energię. Im ich więcej tym będzie drożej, ale to jeszcze zależy od czasu używania i ceny za energię. Duża ilość wat to nie zawsze komfort, uwagę lepiej przykładać do innych parametrów.

Nie daj się oszukać na oświetleniu

Fakt, że LEDy są drogie, ale mamy wówczas pewność, że zakup został dokonany u autoryzowanego dostawcy. Zwracaj uwagę na oznaczenia na opakowaniu, jeśli są to jedynie chińskie czy tajwańskie znaczki, (których pewnie i tak nie odróżnisz od siebie) to nie inwestuje w takie oświetlenie. Zapytasz, dlaczego skoro żarówki firmowe też są produkowane w tych krajach. Tak, ale firmy te muszą poddawać swoje produkty standardom europejskim, a te, które wychodzą z innych fabryk niekoniecznie.  Pamiętaj, że żarówkę możesz reklamować, na ten produkt jak i na każdy inny należy się gwarancja, dlatego zachowaj paragon.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s