Pierwsza pomoc przedmedyczna…. Jak pomóc poszkodowanym?

ZADBAJ O WŁASNE BEZPIECZEŃSTWO

Jeśli jesteś kierowcą, zatrzymaj auto tak, by nie zagroziło bezpieczeństwu na drodze i nie zablokowało dojazdu ratownikom. Włącz światła awaryjne, ustaw na jezdni trójkąt — ok.100 m za miejscem wypadku. Gdy uszkodzone auto zerwało linię energetyczną, pali się, wycieka z niego płyn, nie podchodź do niego — wezwij pomoc. jeśli znajduje się na nim pomarańczowa tabliczka , to znaczy, że przewozi niebezpieczną substancję: oddal się i zadzwoń po straż pożarną i policję.

Pisk hamulców, huk i… cisza. Przed tobą potrzaskane auto. Czy wiesz co robić, gdy jesteś świadkiem kolizji?

  • Oceń, co się stało i zadzwoń: 999 (pogotowie i lub 998 (straż pożarna) lub 112 (europejski numer alarmowy).
  • Określ miejsce zdarzenia (punkty charakterystyczne).
  •  Podaj liczbę poszkodowanych lub liczbę aut, które uległy wypadkowi.
  •  Powiedz, czy widzisz osoby za-kleszczone w aucie, czy się pali.
  • Podaj swoje dane i numer telefonu. Czekaj na instrukcje dyspozytora, jeżeli nie ma niebezpieczeństwa, podejdź do uszkodzonego auta. Postaraj się nawiązać kontakt z pasażerami jeśli możesz, otwórz  drzwi samochodu. Gdy musisz wybić szybę, zrób to od strony, gdzie nie ma rannych. Wyłącz silniki zaciągnij hamulec ręczny.
  • Z auta wyciągamy tylko osoby: nieprzytomne, te które nie oddychają; gdy nie można zatamować im krwawienia; kiedy jest niebezpieczeństwo, że auto wybuchnie (nie można wyłączyć silnika. Udzielając pomocy rannym, załóż jednorazowe rękawiczki!

Wyciąganie kierowcy z samochodu

Odchyl głowę rannego do zagłówka.

Podtrzymując jego głowę prawą ręką, drugą rozepnij lub przetnij pas. Sprawdź, czy nogi nie są zakleszczone. jeśli tak, postaraj się je uwolnić.

Pochyl się i połóż swoją głowę na lewym ramieniu kierowcy tak, by stabilizować nią głowę poszkodowanego.

Prawą rękę wsuń za plecami rannego pod jego prawe ramię i złap za jego lewą rękę. Lewą wsuń pod jego lewe ramię i złap go za przedramię. Na ugiętych kolanach, skręć ciało rannego i posadź na swoim kolanie.

Wyciągnij go z auta i zanieś w bezpieczne miejsce, jeśli nie oddycha, przystąp do resuscytacji. Pasażera wyciągaj w identyczny sposób, tylko działaj z drugiej strony, natomiast dziecko wyjmij w foteliku, w którym podróżowało. Gdy udzielasz pomocy rannemu motocykliście: zdejmij mu kask tylko wówczas, gdy jest nieprzytomny i nie oddycha.

Gdy poszkodowany krwawi, załóż rękawiczki jednorazowe, w miejscu krwotoku połóż gazę, mocno obandażuj opatrunek, jeżeli krwotok dotyczy kończyny, podnieś ją do góry, tak by rana znalazła się powyżej linii. Zapisz godzinę założenia opaski na ranę i przekaż tę informacji ratownikom.

Okryj poszkodowanych, najlepiej folią NRC, wychłodzenie organizmu może spowodować wstrząs i pogorszenie stanu zdrowia. Nie opuszczaj miejsca wypadku do czasu przyjazdu służb ratunku.

Co zrobić, gdy kogoś porazi prąd?

Jeśli ktoś został porażony prądem i zdarzy ci się być tego świadkiem, nie dotykaj go! Pierwszą rzeczą, którą musisz zrobić, to przerwać kontakt między tą osobą a prądem. Dopiero wtedy można  dotykać poszkodowanego. Przerwać dopływ prądu można przez zamknięcie sieci elektrycznej lub za pomocą wykręcenia korków, albo za pomocą materiału nie przewodzącego, takiego jak kawałek drewna lub czegoś z tworzywa sztucznego, aby przesunąć tę osobę od prądu.

Jeśli nie ma elementu wykonanego z drewna lub tworzywa sztucznego, aby wykonać to zadanie, można użyć skórzanego paska.

Po usunięciu źródła energii elektrycznej, musisz zadzwonić pod 999 jak i 991 i powiedzieć im, co się stało. Jeśli jest to możliwe (i jeśli jest to potrzebne) przeprowadź reanimację.

Apteczka co powinna zawierać?

Co roku na polskich drogach dochodzi prawie do 40 tysięcy wypadków, w których śmierć ponosi ok. 4 tys. osób, a rannych zostaje prawie 50 tys. Jeśli do kolizji doszło poza miastem, do-jazd pogotowia może zabrać na-wet ponad pół godziny (zwykle ok. 15 minut). Natychmiastowa pomoc świadków zdarzenia może, zatem uratować poszkodowanym życie. Przeczytaj rady, dzięki którym będziesz wiedzieć co robić, gdy na twoich dojdzie do wypadku. UWAGA! Sprawdzaj czas zawartość swojej apteczki samochodowej . Wymień rzeczy, co do których minął już termin przydatności.

Sprawdź, czy w twojej apteczce znajdują się wszystkie obowiązkowe oraz niezbędne przedmioty zalecane przez specjalistów.  Im ich więcej ty bardziej przygotowany będziesz na niektóre ewentualność. W razie porażenia prądem, kto wie jak się zachować? Kto myśli, aby chwycić za plastikowy czy drewniany patyk, wieszak i odłączyć źródło zasilania. Oczywiście nie wszystko można zmieścić w apteczne, ale warto, chociaż mieć kilka małych karteczek jak odłączyć zasilanie, która faza to ta właściwa, nie ograniczajmy swojej wiedzy do ceny za 1 kWh, warto wiedzieć więcej.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s