Towarowa Giełda energii

Rynek dnia następnego

Nie każdy spotkał się z tym pojęciem,  ale przyznać  trzeba, że “rynek dnia następnego” od razu kojarzy się z ekonomiczno–gospodarczym podejście do jakiegoś tematu. Jednak co dokładnie mamy na myśli pod pojęciem  RDN. Czym zatem jest Rynek Dnia Następnego?

TGE-RDN

Funkcjonuje jako cześć Towarowej Giełdy Energii, oficjalnie od czerwca 2000r., postrzegany jako fizyczny  rynek fizyczny dla energii elektrycznej. Jego celem było kreowanie cen na energię elektryczną dla wszystkich kontraktów obecnych na polskim rynku. Dzięki nim każdy uczestnik ma szansę na zbilansowanie swoich szans kontraktowych a także na wycenę przedsiębiorstw zajmujących się przede wszystkim wytwarzaniem energii elektrycznej poprzez określenie wartości produkowanych towarów przez różnych dostawców.

Jak wygląda Rynek Dnia Następnego w rzeczywistości?

RDN na Towarowej Giełdzie Energii znanej również jako TGE to jedna ciągła seria  rynków, które są dostępne przez  24 godziny na dobę. Ich zadaniem jest monitorowanie przepływu energii oraz jej cen. Cała organizacja przebiega elektronicznie. Co można rozumieć przez charakter fizyczny rynku, za każdą dokonaną transakcją kryje się rzeczywisty i przepływ energii.  Można wysnuć wniosek, że  RDN  jest przeznaczony dla odbiorców fizycznych, domowych, którzy korzystają z taryfa G12 i G11. Nic bardziej mylnego, RDN  zdecydowanie nakierowany jest na podmioty zajmujące się branżą energetyczną czyli wytwórców, sprzedawców oraz pozataryfowych odbiorców energii elektrycznej (tzw. masowych).  Dzięki temu rynkowi można poznać dokładną sytuację energetyczną, stwierdzić czy występuje na rynku nadwyżka czy brak energii elektrycznej, pod uwagę brane są też ceny energii, terminy zakontraktowania.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s