OŚWIETLENIE FORMĄ DEKORACYJNĄ

NAWIERZCHNIE

Starannie wybrany materiał na nawierzchnię może podkreślić piękno roślin i połączyć dom z ogrodem. Mamy do dyspozycji mnóstwo materiałów. Aby jednak osiągnąć pożądany efekt, najlepiej ograniczyć się do kilku. Zasada ta znajduje zastosowanie zwłaszcza w małym ogrodzie, gdzie łatwo zagospodarować przestrzeń.

WYBÓR MATERIAŁU

Końcowy efekt możemy uwydatnić poprzez użycie dodatkowych materiałów. Stare podkłady kolejowe w połączeniu z cegłami mogą wyglądać zaskakująco dobrze. Równie wyjątkowo będą się prezentowały płytki i cegły osadzone w żwirze.

■ Luźny materiał. Żwir grys, kamyki i kawałki kory doskonale pasują do ścieżek, patiów oraz rabat kwiatowych.

■ Otoczaki. Dekoracyjne i praktyczne otoczaki oraz duże kamienie mogą zostać użyte do dekorowania powierzchni nieużytkowych.

■ Łupki. Pokruszone łupki da się zaaranżować na wiele sposobów. Pozwalają na przykład symulować suche koryto rzeki. Może ono stanowić jeden z elementów ogrodu.

EFEKTY SPECJALNE

METALOWE OZDOBY Metalowe podkładki stanowią oryginalny luźny materiał pozwalający odgrodzić krzewy i ścieżki.

ELEMENTY CHARAKTERYSTYCZNE OŚWIETLENIE

Każdy element ogrodu da się wyeksponować poprzez odpowiednie jego oświetlenie. Zewnętrzne światła rozjaśniają patia, stawki, fontanny, ustronne altanki, drewniane powierzchnie, luksfery oraz ścieżki. Lampy mogą pływać na wodzie lub być w niej całkowicie zanurzone. Nocą iluminacje wyglądają pięknie. Oświetlenie przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy chcesz wyróżnić konkretny element ogrodu albo złagodzić ostre kontury ścian budynku, w tym celu lepiej zastosować energooszczędne rozwiązania.

REFLEKTORY

Sztuczne oświetlenie jest praktyczne i pozwala uatrakcyjnić ogród. Podświetl drzewo lub wybrany element ozdobny w taki sposób, aby ich cień padał na przykład na ścianę z cegieł. Możesz też oświetlić ciekawą roślinę architektoniczną. Latarnie umieść przy ścieżkach oraz w patiach. Zanurzone w wodzie kuliste lampy wykorzystaj do podkreślenia interesującego elementu wodnego albo deszczu kropelek z fontanny. Ogrodowe reflektory mogą rzucać światło na powierzchnię wody, tak by ogród odbijał się w jej tafli.

EFEKTY OŚWIETLENIA POWIERZCHNI

Sekret dobrego oświetlenia powierzchni polega na tym, aby odpowiednio wyeksponowane konkretne miejsca lub elementy. Rozproszone światło reflektorów oświetli szeroka przestrzeń. Snop światla reflektora punktowego wyłoi konkretny element.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s