Remont instalacji energetycznej

Remont instalacji energetycznej

Na co zwracać uwagę podczas remontu instalacji elektrycznej? Przede wszystkim na bezpieczeństwo, ważne też jest aby prace wykonywał elektryk z uprawnieniami. Skończona praca ma na celu podniesienie komfortu i wygody użytkowników instalacji.

O czy warto pamiętać przy remoncie instalacji

Stara instalacja za pewne nie może znieść „ciężaru” napięcia, im w domu więcej urządzeń elektrycznych tym wyższą moc zasilania powinniśmy zainstalować. W tym calu należy udać się do dystrybutora i podpisać zmianę umowy na moc zasiania.

Nową instalację koniecznie należy nanieść na projekt domu, można też dodać zdjęcia instalacji ukrytej w murze przed zatynkowaniem. Dokumentacja budynku pomoże przyszłym pokoleniom mieszkającym w domu, wówczas wszelkie wiercenia w ścianie będą bezpieczniejsze.

Dodatkowe obwody, jeśli po wysadzeniu korków nie było prądu w całym mieszkaniu warto instalację podzielić na nowe obwody. Wówczas przy wysadzeniu korka prądu nie będzie jedynie na danym obwodzie np. wysadzi oświetlenie, czy przestaną działać urządzenia na dole.

Zadbaj o właściwa ilość gniazdek, oczywiście można w ścianach umieścić listwy przepięciowe, które będzie można wyłączać na noc, chroniąc się przed trybem stand-by. Takie rozwiązanie to też kwestia oszczędności energii w domu.

A,  może odciążyć sieć i zacząć produkować energię? Instalacje fotowoltaiczne można umieszczać nie tylko na dachach ale także elewacjach domów, warto o tym pomyśleć

Ile to kosztuje?

Nie jest to jednoznaczny koszt, który można oszacować. Z pewnością dużo wydamy na nowe materiały. Kable, gniazdka, złączki czy taśmę izolującą, a następnie elementy dekoracyjne, tynk i nową farbę. Dużym kosztem będzie też praca  fachowca z uprawnieniami. Uprawnieni elektrycy podają przeważnie stawkę za tzw. punkt, tj. wyprowadzenie przewodów pod gniazdko, puszkę, wyłącznik, itp. Inaczej stawki kształtują się za ulokowanie w ścianie jednego metra bieżącego kabla elektrycznego. Taniej będzie, jeśli sami wykłujemy potrzebne rowki i dziury na puszki.

Używaj zalecanych bezpieczników dla każdego obwodu. Nie należy przeciążać obwodów, to grozi ich awarią. Zastosowane obciążenia (pobór mocy) muszą być poparte na odpowiednich elektrycznych obwodach. Gdy bezpiecznik przepali się, należy zawsze wymienić uszkodzony bezpiecznik na nowy. Nigdy nie używaj przewodów typu monety lub miedzi lub aluminium do zastąpienia uszkodzonego bezpiecznika.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s