Pięć wady inteligentnych liczników

Inteligentny licznik, chociaż ma pomagać nam w oszczędzaniu stał się urządzeniem negatywnie postrzeganym. Krok po kroku każdy dom będzie wyposażany w urządzenie pomiarowe tego typu. Czy inteligentny liczniki naprawdę taki mądry? Co głównie zarzucają mu jego przeciwnicy, oto  pięć wad inteligentnego licznika.

Wady inteligentnego licznika w rzędzie

  1. Inteligentny licznik nie jest inteligentny

Inteligencja licznika kończy się na jego nazwie. Urządzenie jest niczym więcej jak cyfrowy miernik mocy, który śledzi, ile energii elektrycznej i gazu używasz i wysyła odczyty tych pomiarów niemal automatycznie do dostawcy energii. Transfer danych może odbywać się jedynie wtedy, gdy sygnał transferowy nie jest zagłuszany.

  1. Inteligentny licznik nie jest taki bezpieczny jak się wydaje

Inteligentny licznik wysyła dane za pośrednictwem połączenia internetowego między naszym domem a dostawcą energii. Jednak podobnie jak w przypadku wszystkich danych osobowych takie przesyłanie wzbudza sprzeciw. Firmy, które dostarczają aplikacje do monitorowania poboru energii w zasadzie mają dostęp do danych ze wszystkich inteligentnych liczników a w tym do naszych danych personalnych. Bez kontroli usługodawców nie można z całą pewnością powiedzieć, że dane zużycia energii będą czy nie będą wpadać w niepowołane ręce, zabezpieczenia mogą jedynie minimalizować to ryzyko, ale nie da się wykluczyć błędu ludzkiego.

  1. Ryzyko prywatności

Poszanowanie prywatności nabiera w dzisiejszych czasach różnego znaczenia. Wiemy, że nie można udostępnić nikomu PIN kodu, niechętnie użyczamy telefonu, ale z wstawianiem zdjęć na portale społecznościowe nie mamy problemu, a to przecież publikowanie naszego wizerunku. W przypadku liczników chodzi o przekazywanie naszego adresu. Miejsce i czas spadku zużycia to także ugodzenie w prywatność i ukłon w kierunku napastników. Domniemywać można, że skoro pobór energii spadł to nie ma nas w domu, jeśli prowadzić na tej podstawie statystyki osoby niepowołane dowiedzą się, w jakich porach dnia jesteśmy poza domem.

  1. Inteligentnych liczników i panele słoneczne

Czy masz panele słoneczne na dachu? Nowy licznik dokładnie zmierzy ile energii potrafią one wytworzyć. Staromodny licznik zużycia energii tego nie potrafi, dlatego producenci energii muszą okazywać się dokumentacją produkcyjną i zaopatrzyć się w urządzenia pozwalające generować i odmierzać powstały prąd. Wada, można powiedzieć, że to zaleta, niestety wówczas producent jest pod stałą kontrolą zarządcy sieci, dochodzi też do licznych rozbieżności pomiarowych.

  1. Inteligentny licznik oszczędza

Urządzenie samo w sobie nie może oszczędzać, system licznika ma za zadanie mierzyć każdą ilość pobranej przez nas energii. Wbrew temu, co wielu ludzi myśli, to nie pomoże bezpośrednio oszczędzać energii. Jest to nic innego instrumentu. Jeśli chcesz, zużywać mniej energii, trzeba będzie zmienić swój szczególny styl życia. Na przykład, mniej oglądania seriali, można też ocieplić dom by podnieść efektywność energetyczną budynku, bądź zastosować nieco niższą temperaturę ogrzewania.

Co da inteligentny licznik?

Powyższa lista pokazuje, że wady inteligentnego licznika nie mogą być bagatelizowane. Oczywiście istnieją również zalety, na przykład fakt, że teraz zużycie będzie odtąd zawsze oceniane na podstawie twoich rzeczywistych danych o zużyciu energii, a nie jak dotąd średnie zużycie w analogicznych okresach poprzedniego roku.

Zmniejszyć rachunek za energię

Oczywiście, rzeczywisty odczyt może pomóc w obniżeniu rachunków za energię, zwłaszcza kiedy zrezygnujemy z starych, nieekonomicznych urządzeń. Będziemy wdrażać zachowania oszczędnościowe, czyli wyłączać światła kiedy nie przebywamy w pomieszczeniu.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s