Co zrobić, aby zdemaskować pożeraczy energii

Oszczędność energii elektrycznej działa najlepiej, gdy wiesz, ile energii zużywa Twoje gospodarstwo domowe. Spójrz na ostatni rachunek za energię elektryczną i porównaj wartości  zużycia energii z podobnymi gospodarstwami domowymi, np. rodziny czy znajomych. I co, jak wypadł Twój rachunek? Nadszedł czas na poznanie pożeraczy energii Nawiasem mówiąc, nawet jeśli konsumpcja energii jest poniżej średniej, to zawsze istnieją sposoby, aby je zmniejszyć ją jeszcze bardziej.

Miernik energii

Z tym urządzeniem można kontrolować zużycie energii wszystkich urządzeń elektrycznych w twoim domu. Gdy wejdziesz w jego posiadanie dowiesz się ile energii pobiera lodówka, zmywarka, pralka, komputer, telewizor, a nawet lampki w akwarium. Mogą być testowane, tyko te urządzenia, które są podłączone do wtyczki zasilania (gniazdka).

Przeczytaj, jak działa

Zbadanie pomiaru jest bardzo proste. Trzeba tylko wyciągnąć wtyczkę urządzenia elektrycznego z gniazdka sieciowego. Wtyczka miernika musi być włożona do gniazdka, a wtyczka urządzenia do miernika.  Prąd płynący przez urządzenie zostanie zmierzony.  Wyświetlacz pokazuje ile energii jest spożywane w zależności od tego jaką ustawimy skalę: godziną, dobową czy miesięczną, pomiar dokonany będzie w watach, kilowatogodzinach i amperach.

Teraz dowiesz się ile energii elektrycznej zużywasz (po sprawdzeniu wszystkich urządzeń) więc za co płacisz. Niektóre mierniki mogą nawet odróżnić  taryfę (dzień i noc ) energetyczną.

Jak dobrze zbadać zużycie energii?

Dobre porównanie uzyskasz podczas dłuższego pomiaru, w przypadku lodówki najlepiej przyjąć dobowy okres sprawdzenia. Możesz być zdumiony wynikiem, więc co zrobisz jeśli okaże się, że twoja 15-letnia lodówka wymaga około 600 kilowatogodzin energii elektrycznej rocznie? Chcąc zbadać energetyczność pralki czy zmywarki testuj dany program.

Jak obliczyć zużycie energii elektrycznej?

Trochę matematyki a uzyskasz swoje dzienne lub roczne zużycie. Możesz zrobić to też używając poniższego wzoru. Jednakże, następujący wzór jest odpowiedni do urządzeń elektrycznych, które wykazują stale pełne zasilanie. Na przykład, pralka podgrzewa wodę tylko sporadycznie, więc będzie wskazywać różne zużycie w danych fazach.

Moc (W) x czas (godziny) = zużycie energii (Kilowtogodziny)

Przykład:

40-watowa żarówka x 5 godzin pracy  = 200 Wh (0,2 kWh)

Pułapka – tryb czuwania

Ponadto, należy również sprawdzić zużycie urządzeń w trybie czuwania. Będziesz zaskoczony, co twój energetyczny „współlokator” wyczynia w tryb gotowości – potajemnie pobiera prądu. Rozpocznij badanie od urządzeń, które często lub stale pracuje. Konsola do gier w trybie, “standby” to zmarnowanie średnio 40 złotych rocznie.

Co zrobić jak producent kłamie?

Zapoznałeś się z etykietą energetyczną i wybrałeś urządzenie z grupy A+, a ono pobiera więcej energii niż wskazuje etykieta? Nie ma no to rady, można oczywiste udać się do producenta, ale pomiary zużycia energii wykonywane na potrzeby sklasyfikowania urządzenia nie charakteryzują się szczegółowością. Ustalenie zużycia dla pralki odbywa się wykonując 120 prań, w niepełnym załadunku, programem testowym jest program trwający 120 minut.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s