Wybór żarówek w 5 krokach

Pamiętasz dzień, w którym dokonałeś zakupu pierwszej żarówki?  Pewnie nie, to może wiesz na co zwracałeś uwagę wybierając właśnie tę żarówkę. Wiersz przecież, że istnieje wiele różnych żarówek o różnej mocy, barwie światła, mających różny rozmiar i kształt, co zdecydowało no twoim wyborze? Pewnie cena i przyszłe oszczędności.

Jeśli chcesz poznać  kilka prostych kroków do zakupu odpowiedniej żarówki, zapoznaj się z poniższymi krokami, może Ci pomogą.

KROK 1 Energy Star

Oznaczenie Energy Star równa się oszczędzanie energii. Żyjemy w świecie, w którym niedługo wszystkie produkty będą musiały oznaczać się energooszczędnością. Wybierając żarówki oznaczone logo Energy Star, masz produkt, który uzyskał certyfikat i uważany jest za energooszczędny, oznaczenie posiadają żarówki z wszystkich serii nie tylko żarówki LED.

 

KROK 2 Jaką żarówkę wybrać?

Zacznijmy od początku,  pierwsza jest lokalizacja. Zadaj sobie pytanie, gdzie będzie „wisieć” żarówka? Nad stołem, może w roku, bo umieszczona będzie w lampie podłogowej? Na suficie, przysłaniać będzie ją ciemna oprawa, a może żarówka będzie widoczna? Jeśli uświadomisz sobie gdzie wkręcisz żarówkę, możesz przejść do kolejnego kroku.

 

KROK 3 Patrz na lumeny nie waty!

Liczą się lumeny nie waty. Żarówka posiadająca certyfikat Energy Star będzie bardziej oszczędna niż ta starego typu. Dlatego poszukaj na opakowaniu  lumenów. Ponieważ kupujesz energooszczędne żarówki, trzeba szukać lumenów zamiast watów, to da ci pewność, że nowa żarówka będzie świecić bardo jasno. Waty wskazuje zużycie energii, a  ilość lumenów wskazuje moc  świecenia.

 

KROK 4 Waty, lumeny, kelwiny = moc, ilość światła, barwa światła

Jesteś Prawien, że masz w rękach swoją żarówkę? Nie, najpierw musisz wybrać kolor świecenia. Energooszczędne żarówki teraz są w różnych kolorach, tak i nie chodzi tu o kolory tęczy. Wygląd światła (kolor) jest umieszczany na etykiecie w skali Kelvina (K). Mniejsza ilość Kelwinów oznacza, że światło będzie mieć żółty/pomarańczowy odcień. Ciepłe białe światło da około 2700 K, zwykle warto mieć je w sypialni. Chłodne białe światło to około 7000 K, wygląda bardziej jak naturalne światło dzienne, dlatego nadaje się do salonu czy kuchni.

 

KROK 5 Koszt żarówek energooszczędnych

Jesteś gotowy do wybrania idealnej żarówki, ale aby oszczędzać energię musisz przeanalizować sklepową półkę jeszcze raz! Po co, jeśli trzymasz w rękach żarówkę CFL zapłacisz za nią mniej niż za nowoczesną diodę LED, ale nie będzie ona tak oszczędna, Halogeny znane są z jasnego światła, niskiej ceny ale przegrywają w walce o energetyczną oszczędnością. Nie ważne co wybierzesz, ceną powinieneś sugerować się na końcu, ważniejszy jest komfort świetlny, odsyłam więc do kroku 3 i 4.

 

Wiem, jak trudno jest wybrać idealny energooszczędne żarówki. Nie załamuj się, jeśli kupisz je w dobrym sklepie  może sprzedawca zgodzi się na test, sprawdzisz, a w razie czego oddasz i wymienisz na inną. Pamiętaj oświetlenie to nie wszystko jeśli idzie o oszczędzanie energii.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s