6 faktów o efektywności energetycznej

Jeśli myślisz o programie ochrony swojego środowiska, o tym czy naprawdę możesz mu pomagać? Jak i o tym czy programy efektywności energetycznej wpływają na wydajność twoją, twoich pracowników lub studentów? Zastanawiasz się czym jest efektywność energetyczna, to koniecznie przeczytaj 6 faktów dot. poprawy efektywności energetycznej.

  1. Budynki użyteczności publicznej tj. szkoły, urzędy pochłaniają ponad 6 mld euro rocznie na samą energię elektryczną. Większość z nich może zaoszczędzić 25% tych kosztów, jeśli będzie postępować zgodnie z wytycznymi, jakie opracowywanie są w planach dot. zużycia energii elektrycznej.
  2. Poprawa efektywności energetycznej w budynkach pomaga ograniczyć emisje gazów cieplarnianych i zanieczyszczeń powietrza przez zmniejszenie zużycia paliw kopalnych. Zużycie paliw kopalnianych na cele pozyskania energii elektrycznej to zwiększenie zużycia dwutlenku węgla (CO2), głównego gazów cieplarnianego i to w ilości 67%, obok występuje  23% dwutlenku siarki (SO2) emisji i tlenków azotu (NOx), co może prowadzić smog, kwaśne deszcze i problemy z oddychaniem dla wielu ludzi, efektywność ma temu zapobiegać.
  3. Wzrost w pracowniach komputerów w urzędach oraz osobistych dodał znaczące obciążenie dla budżetów energetycznych. Należałoby je wyłączać na weekendy oraz na dłuższe przerwy świąteczne. Tym czasem pozostają one pozostają  “aktywne” w  trybie czuwania, jeden odłączony komputer stacjonarny wraz z monitorem uratuje średnio 5 złotych w ciągu jednego miesiąca. Choć może to wydawać się  nieistotne, wystarczy pomnożyć to przez 100 komputerów w szkole, lub 1000 komputerów w dzielnicy a oszczędności dodać do siebie. Warto więc ustanowić politykę zachowań, aby wyłączać monitory i komputery na czas kiedy nie są używane.
  4. Inwestowanie w efektywność energetyczną może stymulować rozwój lokalnej gospodarki i zachęcać do rozwoju rynku usług w zakresie efektywności energetycznej. Według Departamentu Energii, około 60% inwestycji w zakresie efektywności energetycznej należy do kosztów pracy, a reszta składa się na energooszczędny sprzęt został zakupiony przez lokalne władze. W całym kraju, technologie i usługi w zakresie efektywności energetycznej mogą być polem do poprawy.
  5. Przy użyciu techniki takie jak wystarczy zmniejszy czas używanego oświetlenia, a także  regulować termostat, co można zmniejszyć zużycie energii i jej koszty o 1%, w skali kraju będzie to ogromna suma.
  6. Energooszczędne projekty budynku często wykorzystują naturalne światło dzienne, aby zmniejszyć zużycie energii potrzebnej do oświetlenia budynku. Naturalne światło okazał się mieć pozytywny wpływ na ludzi. Dlatego warto stawiać na nowoczesne budownictwo.

Efektywność energetyczna to obniżenie zużycia przy zachowaniu dotychczasowych efektów. Istnieje wiele sposobów na osiągnięcie takich założeń, wystarczy postępować zgodnie z planami jakie są corocznie opracowywane dla budynków użyteczności publicznej, te dobre zachowania przenosić do domu.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s