Kabel zasilający – kolory kabli elektrycznych

W większości przypadków, nie masz wiele do czynienia z instalacją elektryczną w swoim domu lub mieszkaniu, jednak są chwile, kiedy to przyda się dodatkowa lampa, a tym masz tylko jedno gniazdko w pokoju, albo podczas remontu musisz wymienić kontakt na nowy. Dlatego wskazane jest, aby wstępnie zaznajomić się z kolorami kabla zasilającego, w razie wypadku, nie będziesz zaskoczony. Na pierwszy rzut oka instalacja sprawia wrażenie, że kolory przewodów zasilania zostały wybrane arbitralnie, to uwierz jest w tym wiele logiki.

Kolory okablowania – postaw na bezpieczeństwo

Okazuje się, że pomimo ogólnie przyjętych norm stosowania określonych kolorów, osobiste preferencje elektryka, który zajmował się instalacją ma znaczący wpływ na jej kształt.  Ponadto standardy barw kabli energetycznych na przestrzeni lat zmieniła się kilka razy, jedno jest pewne oznaczenia są kolorowe. Ważne jest by mieć przynajmniej ogólną wiedzę na temat podstawowych kolorów instalacji elektrycznej  przed rozpoczęciem prac elektrycznych. Powinno być też dla nas jasne, w jaki sposób odpowiednie przewody nie mogą być połączone.

Bezpieczeństwo

Podczas pracy kwestia bezpieczeństwa jest najważniejsza na każdym kroku.  Przed rozpoczęciem pracy dopływ prądu musi być wyłączony. Najlepiej, zrobić  to odłączając odpowiedni bezpiecznik.  Uwaga: Każda sieć jest inna, może to oznaczać,  że wszystkie przewody, czyli fazy nie są podłączone do przewodu neutralnego, i każdą z nich należy osobno odłączyć od sieci.

Kabel zasilający.  Kolory, które są używane w instalacji elektrycznej

Funkcja każdego przewodu, jaki jest użyty w instalacji elektrycznej jest powiązana z kolorem przewodu zasilającego. Stare budynki często wykazują dziś nieodpowiedni kolor gdyż nie uległy zmianie na przestrzeni lat.

Istnieją trzy możliwe typy przewodów

Jasnoniebieski – to kolor przewodu neutralnego (N), oznaczającego zero,
Brązowy, czerwony lub czarny oznacza fazę, czyli prąd. (L1,L2,L3),
Żółto-zielony – przewód ochronny, stosowany z uziomem (PE).
Przewód fazy nie tylko, jak sama nazwa wskazuje, znajduje się w przełączniki,  jest także używany przypadku świateł, stałych urządzeń i maszyn. Dla faz, nie ma jednolitego standardu kolorów. Więc kable zasilające mogą mieć kolory w różnych wersjach, takich jak brązowy, fioletowy, pomarańczowy, różowy lub biały.  Zazwyczaj są brązowe, fioletowe, białe lub szare.  Przewody są używane włącznie do transportu energii elektrycznej. Szary kolor przewodu używany jest tylko w Niemczech od 2006 roku jako oznaczenie fazy.  Wcześniej w starych instalacjach przed dniem 31 marca 1974 kolor ten był używany, jako oznaczenie przewodu neutralnego. Kolor Pomarańczowy wykorzystywany jest do połączeń między przełącznikami wymiany i przełączników pośrednich. Wprowadzenie uziemienia w ostateczności wyeliminowało stosowanie koloru niebieskiego. Uziemienie ma neutralny kolor stały, czyli zielono-żółty. Tak zwane zero zawsze przyjmuje kolor niebieski.

Podsumowanie

Kolory fazy (czarny), neutralny (niebieski) i ziemi (zielono-żółty) należy zawsze brać pod uwagę przy instalacjach elektrycznych. Podczas prac przy instalacji elektrycznej, nadal należy stosować już zainstalowane kolory przewodów, kolor muszą być ściśle przestrzegane. Przyjacielem każdego elektryka jest miernik, przez przystąpieniem do prac należy sprawdzić czy wykonawca instalacji stosował się do wytycznych, w razie nieścisłości odnotować to w dokumentacji technicznej budynku  i na drzwiczkach skrzynki (zabezpieczenia przelicznikowego). Koszty przyłącza energetycznego do domu zmienia się z roku na rok,  jednak warto zatrudnić fachowca aby w dalszym etapie użytkowania instalacji nie mieć problemów.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s