Gniazdko elektryczne – jak je zamontować?

Korzystanie z energii elektrycznej bez gniazdek o napięciu 230V nie jest możliwe. Oczywiście w zależności od strefy można spotkać się z różnym rodzajem gniazdka, w Polsce spotykamy się z gniazdem wtykowym typu E.

Przygotuj niezbędne narzędzia do pracy

Nowe gniazdo potrzebuje miejsca w ścianie a do tego potrzebna będzie nam wiertarka, najlepsza będzie ta z funkcją udaru. Gniazdko to konieczność, ale nie musimy rezygnować z estetyki, zanim więc nawiercimy otwór sprawdźmy poziom poziomica. Młotek, kombinerki, śrubokręt i oczywiście miernik, do zaznaczania punktów potrzebny zaś będzie ołówek kreślarski. Prąd z gniazdka musi płyną c po kablu najczęściej stosowanym jest kabel 3 *2,5 YDY. Dla wykończenia potrzebny będzie, podkład do gruntowania, bandaż zbrojący, gips oraz uchwyty opaskowe.

Montaż gniazdka elektrycznego – czyli postępujemy krok po kroku

Krok 1

Zanim rozpoczniemy pracę wyłączmy prąd, bezpieczeństwo to podstawa w każdej pracy.

Ołówkiem rysujemy wymiar puszki pod gniazdko aby późnij wiertarką nawiercić otwór. Pamiętajmy by upewnić się, że w tym miejscu nie przechodzą kable elektryczne bądź rurki ogrzewania CO.

Krok 2

Instalacja elektryczna prowadzona jest zawsze po liniach poziomych bądź pionowych, nigdy na ukos. Na ścianie zaznaczamy więc punkt gdzie wykuć ścieżkę potrzebną do umieszczenia kabla. Otwór można wykuć wiertarką, kiedy będziemy zbliżać się do gniazda z którego będziemy przeciągać prąd przestańmy wiercić. Dalszą część otworu wykujmy ręcznie, wiertarka może spowodować nadmierne szkody. Bruzda na kabel powinna być głęboka na 1,5 cm.

Krok 3

Bruzdę należy zagruntować aby kabel dobrze trzymał się we wnęce, a szpachla jaką będziemy tuszować otwór nie odpadła. W wnętrzu bruzdy należy wywiercić otwory na uchwyty montażowe.

Krok 4

Wymierzamy kabel, pamiętaj żeby z każdej strony zostawić nadmiar ok. 5-7 cm, będzie to potrzebne aby połączyć kabel z gniazdkiem. Kabel rozdzieramy nożykiem, wprawieni elektrycy wiedzą, że kabel elektryczny składa się z dwóch żył, musimy je rozdzielić. Z każdej części kabla ściągamy izolację. Używamy do tego nożyka i kombinerek.

Krok 5

Kabel mocujemy w wykutej bruździe usztywniając go uchwytami montażowymi. Kabel przekładamy przez otwór w puszce tak a jego nadmiar wyginamy tak aby wypełnił jej wnętrze.

Krok 6

Drugi koniec należy ukryć w puszce z której będziemy prowadzić prąd. Stare kable z nowymi łączymy za pomocą kostek łączeniowych. Uwaga na kolory kabli łączymy je tak aby znajdowały się naprzeciw siebie. Barny kabli  nie są bez znaczenia, każdy kolor symbolizuje fazę, uziemienie albo tak zwane zero. Połączone kable umieszczamy w puszce, którą następnie zakrywamy denkiem.

Możliwe jest przeciągnięcie prądu z gniazda eklektycznego, jednak w tym celu musimy w gnieździe mieć zamontowany dodatkowy kabel z fazą. Ze względów bezpieczeństwa lepiej niech takie przyłącze wykona elektryk.

Krok 7

Końcówki kabli można dodatkowo zaizolować taśmą elektryczną. Okablowanie należy zakleić gipsem, aby gips nie wykruszył się można wtopić w niego bandaż, który chroni przez przepięciami.

Krok 8

Puszka na której zamontujemy nowe gniazdo musi trzymać się w ścianie. Szczelinę miedzy ścianą a puszką należy wypełnić gipsem. Odczekajmy aż spoiwo zaschnie zanim przystąpimy do dalszej pracy.

Krok 9

Końcówkę kabla także rozdzielamy, zdejmujemy osłonkę. Podłączamy żółty kabel jako uziemienie, łączymy go z bolcem. Pozostałe kable łączymy z wtykami, potrzebny to tego będzie śrubokręt i trochę zdolności manualnych. Obudowę gniazdka należy założyć na puszkę u dokręcić śrubkę.

Krok 10

Zanim włączymy prąd umieśćmy w nowym gnieździe wtyczkę od lampki. Aktywuj zasilanie i zobacz czy lampka działa. Niebezpiecznie na niesprawdzonej instalacji włączać urządzenie do kontaktu.

Montaż gniazda nie jest trudny pod warunkiem, że się do tego przygotujemy. Warto też nową linie nanieść na projekt budowlany. Może okazać się, że w przyszłości w naszym domu powstanie wiele nowych linii, jedne będą używane inne nieaktywne. Tego typu działania nie musimy zgłaszać ani sprzedawcy ani dostawcy energii elektrycznej (dystrybutorowi), bowiem prace te wykonywane są za plombą.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s