Instalacja elektryczna w domu

Zawód elektryka nie jest łatwy i chodź krąży przekonanie, że elektryka prąd nie tyka jednak jeśli go tyknie to elektryk zniknie. Tej drugiej części pewnie nie słyszeliście jednak z prądem nie ma żartów. Każdy z nas powinien więc wiedzieć z czego składa się instalacja elektryczna i jak o nią dbać.

Pomyślcie z czego może składać  taka instalacja? Podpowiem wam, że zaczyna się w szafce pomiarowej bądź na ścianie budynku jeśli korzystacie z złącza nadziemnego. W naszych domach  instalacja zaczyna się od urządzenie rozliczeniowo-pomiarowego nazywanego przez nas licznikiem, dalej są złącza, obwody, rozdzielnica, włączniki bądź gniazda elektryczne i urządzenie zabezpieczające.

Licznik, odpowiada za niego lokalny dystrybutor, zazwyczaj jest to spółka od, której nabywamy prąd, chyba, że ówcześnie przeprowadziliśmy proces zmiany sprzedawcy. To z tego urządzenia inkasent odczytuje nasze zużycie energii. Istnieje wiele rodzajów liczników najpopularniejsze są liczniki inteligentne, które w przyszłości mają zagościć w komu każdego z nas.

Rozdzielnica

To bardzo ważny element, to tu znajduje się centrum sterowania  instalacją elektryczną.
W starszych typach rozdzielnicę poznać nie trudno, to w niej znajdują się bezpieczniki. Nowsze typy posiadają zamiast bezpieczników wyłączniki, które w przypadku awarii należy przekręcić. Każdy bezpiecznik czy wyłącznik odpowiada za elektryczność w danym obwodzie np. oświetlenie górne, gniazdka czy hydrofor jako osobny obwód.

Obwody i gniazdka, jeśli dom ocieplany jest piecem, znajduje się w nim hydrofor czy wiele urządzeń elektrycznych zalecane jest by instalacja zawierała obwód trójfazowy. Zakończeniem przewodów jest gniazdko elektryczne bądź wyłącznikami. Nowoczesne gniazdka powinny być wyposażone w bolec uziemiający, niedługo wtyczki wszelkich urządzeń będą posiadały

Na jaką instalację postawić?

Dołóżmy wszelkich starań by instalacja w naszym domu wykonana była fachowo, są to duże koszty sięgające nawet 20 tysięcy, jednak nie warto na tym oszczędzać wybierając fachowców, którzy obetną koszty i nie wystawią faktury.

W razie awarii musimy ustalić co się zepsuło, zwykle awarie pojawia się przy głównych transformatorach a te jakie są w naszych domach to przepalony bezpiecznik. Firma, która wykonywała nam instalację musi dać nam rękojmię na swoja usługę, bez potwierdzeni, że to oni wykonywali naprawę.

Nie naprawiaj na własną rękę zwarć w instalacji, nie usuwaj kabli jakie plątają się w puszce elektrycznej, jeśli nie znasz się na tym pozostaw fachowcowi naprawę urząd en elektrycznych.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s