Jak zmniejszyć zużycie energii w twoim domu?

Nie zapomnij podstaw. To proste rzeczy – jeśli się do nich dostosujesz będzie oszczędzać energię i pieniądze już od teraz.

Odłącz co nieco

Odłącz rzadko używane urządzenia, takie jak dodatkowa lodówka ulokowana w piwnicy czy garażu, który mrozi tylko kilka potraw. Możesz w ten sposób zaoszczędzić około 10 złotych co miesiąc na rachunku za energię.

Odłącz ładowarkę, gdy komórka nie jest ładowana. Każdy dom jest pełen małych zasilaczy, plastikowych ładowarek do telefonów komórkowych, PDA, aparatów cyfrowych, urządzeń akumulatorowych i inny osobistych gadżetów. Trzymaj je odłączone, ładuj kiedy faktycznie potrzebujesz.

Pamiętaj aby wyłączyć telewizor, sprzęt kina domowego i stereo, kiedy z nich nie korzystasz, do tego celu użyj listwy zasilającej. Nawet jeśli uważasz, że produkty te gdy są wyłączone nie pobierają wiele, zdziwisz się ich spożycie energii w trybie “standby”  może być równoważne z żarówką 75 lub 100 watt, która działa w sposób ciągły.

Komputer do uśpienia i hibernacji

Włącz “tryb uśpienia”  komputera, co pozwala na mniejsze zużycie energii w czasie bezczynności.
W systemie Windows, ustawienia zarządzania energią znajdują się w panelu sterowania. Użytkownicy komputerów Mac, niech poszukaj ustawień oszczędzania energii na podstawie preferencji systemowych w menu Apple.

Skonfiguruj komputer tak aby automatycznie przechodził w stan  “hibernacji”  po upływie 20 minut nieaktywności. “Tryb hibernacji” włącza komputer w taki sposób, że łatwo przywołać wszystko po włączeniu go
z powrotem. Wówczas komputer oszczędza energię i jest bardziej efektywne niż w czasie zamykania i ponownego uruchamiania.

Przejmij kontrolę nad temperaturą

Ustaw termostat w zimie na ok. 50-60 stopni niech różnica między nocą i dniem nie będzie wyraźna, w dzień kiedy jesteś w domu samą swoja obecnością i aktywnością sprawisz, że będzie cieplej. W nocy zaś trudno zasnąć przy wysokiej temperaturze.

Użyj światła słonecznego, w sezonie grzewczym, zostaw zasłony i rolety otwarte i, ale zamyka je w nocy, aby zmniejszyć ilość ciepła traconego przez okna.

Ustaw termostat na podgrzewacz wody nieco wyżej niż temperatura ciała. Niskie temperatury mogą zaoszczędzić więcej energii,  jeśli maż możliwość podłącz zmywarkę do  ciepłej wody wówczas zaoszczędzisz energię na ogrzewaniu jaką pobiera maszyna.

Użyj wyposażenia domu

Ustaw temperaturę w lodówce tak aby wyjmowane produkty nie mroziły rąk, mleko można było wypić od razu po wyciągnięciu. Użyj przycisku oszczędzania energii, jeśli lodówka go posiada. Pozostało jedynie upewnić się, że uszczelki drzwi szczelnie chroni zawartość. Można to sprawdzić, upewniając się, że banknot zamknięty między uszczelką a drzwiami trudno jest wyciągnąć. Jeśli ślizga się pomiędzy warstwami, należy je wymienić rzeczoną uszczelkę.

Nie podgrzewaj wnętrza kuchenki więcej niż to konieczne. Sprawdzić szczelność drzwi piekarnika, a w kuchence mikrofalowej podgrzewaj taką ilość potraw, której nie opłaca się podgrzewać w piekarniku.

Myj jedynie pełne obciążenie zmywarki, za pomocą krótkich cykli, te długie stosuj do najbardziej zabrudzonych naczyń. To oszczędza wodę i energię używaną do pompowania i podgrzewania. Zrezygnuj z automatycznego suszenia, jeśli masz czas i naczynia mogą ociec na suszarce w ten sposób możesz również zmniejszyć zużycie energii.

Do prania ubrań, ustaw odpowiedni poziom wody dostosowany do wielkości obciążenia, przepocone ubrania możesz prać w  zimnej wodzie, gdy praktyczne  zawsze są one kolorowe i nieodporne na wysokie temperatury.

Turn the Lights Out!

Nie zapomnij  nacisnąć na prztyczek, gdy wychodzisz z pokoju.

Pamiętaj o tym też w biurze.  Pamiętaj o tym by przyciemnić światła w nieużywanych pomieszczeniach  gdy wyjdziesz na lunch. Staraj się pracować przy świetle dziennym, gdy to możliwe. Typowy komercyjny budynek zużywa więcej energii na oświetlenie, niż na cokolwiek innego, no może obok klimatyzacji.

Advertisements

2 thoughts on “Jak zmniejszyć zużycie energii w twoim domu?

  1. Howdy! This article couldn’t be written much better! Looking through this article reminds me of my previous roommate!
    He constantly kept preaching about this. I’ll send this post to him.
    Fairly certain he’ll have a good read. Many thanks for sharing! http://www.yahoo.net

    Like

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s